Sokule (dwór)


INFORMACJE OGÓLNE

Lokalizacja: powiat żyrardowski, gmina Wiskitki
Typ obiektu: dwór
Stan : w całości, zadbany
Obecnie: własność prywatna
Możliwość zwiedzania: obiekt częściowo widoczny zza ogrodzenia

Zobacz na mapie


HISTORIA I STAN OBECNY

Dwór w Sokulach wybudowany został w pierwszej połowie XVIII wieku. W XIX wieku był własnością rodziny Łubieńskich, a następnie Sobańskich. Od 1930 roku należał do Józefa Gutkowskiego. W czasie II wojny światowej ukrywali się w nim żołnierze Armii Krajowej.

W roku 1988 od córki ostatniego właściciela rezydencję odkupił Jerzy Petelicki. Do niedawna dworek posiadał nowsze dobudówki i wysunięty przedsionek umieszczony w elewacji frontowej. Dobudówki zostały jednak usunięte, a przedsionek zamieniono na portyk z pękatymi kolumnami toskańskimi.

Jest to budowla murowana z cegły i otynkowana, parterowa, wzniesiona na planie prostokąta, z mieszkalnym poddaszem pokryta wysokim dachem czterospadowym z symetrycznie rozmieszczonymi oknami. Elewacja frontowa jest siedmioosiowa z jednoosiowym nowszym portykiem, który umieszczony jest w miejscu wcześniejszego zabudowanego przedsionka. Portyk wsparty jest na dwóch kolumnach toskańskich zwieńczony półszczytem z zakopiańskim motywem promieniście rozchodzących się listew. Cały budynek skomponowany jest w duchu klasycyzmu z elementami stylu zakopiańskiego. Do dworu wiedzie stara aleja kasztanowa.

Dwór oraz jego wnętrza posłużyły za scenerię między innymi do filmu “Noce i dnie”, oraz popularnego serialu “Ranczo”. Obecnie obiekt jest własnością prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania.


DOJAZD I ZWIEDZANIE

Sokule to wieś położona na terenie powiatu żyrardowskiego, na zachód od miasta. Można dojechać bezpośrednio z Żyrardowa (wyjazd ulicą Żeromskiego), bądź od drogi nr 50 (Żyrardów -Sochaczew)- w Wiskitkach należy kierować się na Sokule. Dwór jest własnością prywatną (2011).Zdjęcia: Maciej Kusztal (2011)
Tekst: Marta Węgierska24 Komentarzy do “Sokule (dwór)”

 1. Joasia T napisał:

  No i nareszcie wiemy gdzie bylo Krecone Ranczo !

 2. HANNA napisał:

  Dzisiaj bylam i oglądałam dworek na zewnątrz. Niestety są trudności z dojazdem, bo nie ma drogowskazów.

 3. Matti napisał:

  Tam jest kręcony tylko dworek Lucy. Reszta jest kręcona w oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów miejscowościach Latowicz (urząd Gminy) i Jeruzal (cała reszta). Miejcowości te znajdują się niedaleko Mińska Mazowieckiego. (Od strony Warszawy za Mińskiem).

 4. Andrzej napisał:

  Niestety nie jest to prawda. Film powstał w 1975 roku, a w tym czasie dwór w Sokujach był w stanie rozpadającej się ruiny. Na potrzeby filmu “Noce i dnie” naa terenie PGR-u Seroczyn koło Warszawy wybudowano Serbinów – dworek Niechciców, zabudowania gospodarcze, posadzono nawet trzysta starych wierzb i wykopano staw, a na wydzierżawionych gruntach powstały specjalne uprawy.

 5. Zdzich napisał:

  Niestety Andrzej nie ma racji.W 1973r.”Noce i dnie” były kręcone w Sokulach.Byłem wielokrotnie świadkiem i znam osoby,które uczestniczyły w filmie jako statystki i też mogą te fakty poświadczyć.

 6. Zdzich napisał:

  Przed kilku laty kręcono w dworku “podpisanie kapitulacji,chyba Powstania Warszawskiego” dla Teatru TV./posiadam zdjęcia tego wydarzenia/.

 7. Szymszel napisał:

  Stety, ale Andrzej ma rację. “Noce i dnie” kręcono w Seroczynie. Nie wiem co kręcono w Sokulach, ale Serbinów powstał w Seroczynie i to on pojawił się na ekranie.

 8. bramblette napisał:

  A ja mam pytanie.
  Na TVP seriale pokazują właśnie serial od początku i w pierwszych odcinkach (o czym zdążyłam zapomnieć) dworek jest bardzo zaniedbany.
  Stąd moje pytanie, czy ten dworek był zaniedbany przed rozpoczęciem zdjęć do serialu czy to jakich trik komputerowy czy też coś innego.

  A jeśli chodzi o dyskusję o ‘Nocach i dniach’, to chociaż nie mam o sprawie zielonego pojęcia, a w Sokułach, ani w Seroczynie nigdy nie byłam, to na chłopski rozum wydaje mi się, że w serialu mógł ‘wystąpić’ więcej niż jeden dworek …

 9. bramblette napisał:

  *jakiś trik komputerowy

 10. Janusz napisał:

  Rzeczywiście Serbinowa nie kręcono w Sokulach, tam kręcono pierwszy dwór Niechcica mianowicie Krępe, a komputerowo to w tamtych czasach jeszcze nic się nie robiło.

 11. Edward napisał:

  Tu jest taki b.ciekawy artykół o polskich dworach i m.in wspomnienia Antczaka z kręcenia Nocy i dni.Okazuje sie że jednak Serbinowo było w Seroczynie.Ale polecam tekst z różnych względów
  http://coryllus.pl/?p=189

 12. Edward napisał:

  Sorry za “artykół” …:)

 13. artoss napisał:

  na 100% w seroczynie ale nie tylko.

 14. stach napisał:

  Noce i dnie były kręcone na planecie liubash więc wszyscy się mylą

 15. małgosia napisał:

  Byłam dzisiaj w Sokulach.Piękne miejsce,oddalone od głównych dróg.I dobrze,bo tu jest miło pooddychać wiosną…A wspomniany Józef Gutkowski to moja rodzina.Wczoraj byłam w Jeruzalu.Dom wójta leży blisko Latowicza.Okolica ,gdzie kręca Rancho jest urocza.
  A co do ” Nocy i dni”-z pewnością Krępa nie była w tym samym miejscu co Serbinów i mogło być to w Sokulach.

 16. Krzysztof napisał:

  NOCE I DNIE
  Film fabularny Rok produkcji:
  1975 Plenery Seroczyn (filmowy Serbinów), krakowski Kazimierz (sceny w Kalińcu), Stary Teatr w Krakowie (sceny w operze), Pogorzel k. Mińska Mazowieckiego (filmowy Pamiętów, scena zrywania lilii przez Toliboskiego), Warszawa – kościół Wizytek (ślub Barbary i Bogumiła),

 17. Malina napisał:

  dzień dobry
  czy ktoś z was wie jak uzyskać kontakt do właścicieli? chciałabym napisać pracę semestralną na temat parku otaczającego dwór. interesuje mnie jego historia i ewentualna dokumentacja razem z planem, generalnie wszystko co się da 😉 a właściciele pewnie wiedzą to i owo :)
  w razie czego podaję maila malina-lda(at)wp.pl

 18. Kamil napisał:

  To zdecydujcie się ludzie wreszcie gdzie jest ten dwór!!!!!!!!!

 19. Milla-nowa napisał:

  ““Noce i dnie” kręcono w Seroczynie. Nie wiem co kręcono w Sokulach, ale Serbinów powstał w Seroczynie i to on pojawił się na ekranie”

  Kręcono dwór Niechcica w Krępie, która była pierwszym miejscem zamieszkania jego i żony, a nie Serbinów. Warto uważniej czytać lektury szkolne (względnie filmy oglądać).

 20. zwalczanie kleszczy napisał:

  Mieszkam niedaleko Jeruzala bo zaledwie 5 kilometrów, wioska była bardzo zaniedbana do momentu gdy zaczento kręcić Ranczo. Dzisiaj rynek jest pięknie odnowiony szkoda że kościoła nie spotkał ten zaszczyt.

 21. Krzysztof napisał:

  Witam , mieszkam 100 metrów od dworku w miejscowości Sokule , większość jest w błędzie , ponieważ były tam kręcone Noce i Dnie na 1000 % . Okoliczni mieszkańcy brali udział jako statyści . Zapewne nie wszystkie sceny nakręcono właśnie tutaj , ale na pewno ekipa filmowa była i kręcono ten właśnie film . Jeżeli chodzi o sam dworek to mieszka w nim prywatny właściciel , i był on dość zaniedbany zanim rozpoczęły się prace filmowe Rancza . Podczas nakręcania filmu , dworek odnowiono i przywrócono mu dawną świetność .

 22. Andy napisał:

  witam, potrzebuje kontakt do wlasciciela, prosze o konkretne informacje na: andy84st@gmail.com

 23. Malgorzata napisał:

  Pan Krzysztof ma rację. Noce i Dnie były kręcone w Sokulu (prawidłowa nazwa — Sokule, a nie Sokuły!) Dworek zostałsprzedany przez ostatnią włascicielkę, cȯrkę Jȯzefa Gutkowskiego, z ktȯrą ja rȯwnież jestem spokrewniona. Moja matka i dziadkowie bywali częstymi gośćmi w Sokulu przed wojna. Jȯzef Gutkowski miał cȯrki, ktȯre w czasie wojny znalazly się za granicą oprȯcz jednej, ktȯra pozostała we dworze dzieląc go z zakwaterowanymi u niej miescowymi chłopami.

 24. Hanna 63 napisał:

  Witam!
  Prosze o kontakt w sprawie Gutkowskich. Mam w przodkach bezpośrednich Gutkowskich i Łubieńskich. Szukam zaginionej rodziny. Hanna.
  hanna@apsoft.com.pl

Skomentuj