Trzcianna (dwór)

trzcianna3


HISTORIA I STAN OBECNY

Dwór w Trzciannej powstał ok. 1820 roku. Jego powojenni właściciele to kolejno Jackiewiczowie, Jan Biedrzycki, Zbigniew Rzeszotarski. Aktualnie obiekt jest własnością prywatną, choć nadal stoi zrujnowany, a otaczający go park jest zarośnięty.

Dwór w Trzciannej wzniesiony jest na planie prostokąta. Od frontu znajduje się dwukolumnowy portyk z trójkątnym szczytem. Bardzo ciekawa architektonicznie jest elewacja od strony parku. Znajduje się tu sześciokolumnowy portyk wgłębny (niewiele jest takich rozwiązań w Polsce- np. dwory w Rożnowie czy Modlnicy).


DOJAZD I ZWIEDZANIE

Trzcianna leży na północ od Rawy Mazowieckiej i południowy wschód od Skierniewic. Można tam dojechać kierując się na wschód od drogi 707, łączące Rawę i Skierniewice. Obiekt jest opuszczony, jednak potencjalnych zwiedzających ostrzegam. Na wielu forach internetowych pojawia się ostrzeżenie przed domniemanym właścicielem.

Zobacz na mapie


trzcianna1

trzcianna4

trzcianna211 Komentarzy do “Trzcianna (dwór)”

 1. luk napisał:

  Zdjęcia nie aktualne, obecnie dwór jest w fazie rewitalizacji.

 2. admin napisał:

  Niestety, gdybym chciał mieć wszystkie zdjęcia aktualne musiałbym non-stop jeździć od dworu do dworu, gdyż sytuacja zmienia się z roku na rok. Akurat w Trzciannej byłem w trakcie remontu, jednak osoba pilnująca dworu nie pozwoliła na wykonanie zdjęć.

 3. Beata napisał:

  tak to prawda, teraz dwór w Trzciannie można nazwać białym dworkiem. Ale przed wjazdem stoi tabliczka, że to teren prywatny no i tyle można go obejrzeć.

 4. Cezary napisał:

  Witam, gwoli uzupełnienia informacji o dworze w Trzciannie.Po wojnie aby uniknać parcelacji i przejęcia ziemi przez Państwo ówczesny własciciel
  RYSZARD SZCZEPAŃSKI zawarł z kilkoma okolicznymi
  chłopami antydatowane umowy dzierzawne w taki sposób ,że na dzien reformy dobra Trzcianna miały już poniżej 50ha.W Trzciannie do roku 1958 prowadzony był pensjonat w którym odpoczywali i przyjeżdżali z Warszawy aktor Władysław Hańcza,twórca Elementarza Pan Falski,znakomita
  plastyczka Pani Hiszpańska-Neuman ,wielu profesorów i lekarzy.Przy dworze w ramach dożywocia mieszkała do swojej śmierci ostatnia z Prandotów Trzcińskich Pani Głowacka -przedwojenna włscicielka dworu.Upadek dworu i w efekcie ruina zaczął się gdy dwór nabył farmaceuta z Poznania dla swojej matki.
  Warto pokazać przepiękne cisy i dąb z parku ,którego resztki pozostały.Szkoda,że zniszczono stawy od strony ogrodu .Dwór nie miał szczęścia do
  właścicieli-posiadam jego starą historię i w zasadzie to tylko utarczki i wyroki z kolejnych sporów o ziemię i należności jakie mieli ówcześni.
  Pozdrawiam

 5. leszek napisał:

  Witam Szanownego Pana.
  Jestem aktualnym właścicielem dworu w Trzciannej.
  Byłbym zobowiązany, gdyby zechciał Pan nawiązac
  ze mną kontakt. Po odrestaurowaniu dworu i parku – co właśnie nastąpiło – chciałbym odtworzyc historię tego obiektu. Może zechciałby Pan podzielic się swoją wiedzą na ten temat?

  Pozdrawiam
  Leszek Grzybowski

 6. Cezary napisał:

  Panie Macieju,
  Witam,prosze o przekazanie mojego maila do ‘leszka’ komentarz nr 5. w celu nawiazania kontaktu.Ewent.ciekawostki przekażę do Pana.
  Pozdrawiam Cezary

 7. janusz napisał:

  witam
  odremontowany na sprzedaz na stronie http://www.dolana.pl za kwote 5 800 000 pln jako dwor mazowsze godzine od warszawy , jest galeria zdjec

 8. andrzej napisał:

  Mieszkańcy Trzcianny mieszkają w TRZCIANNIE i tak powinno się odmieniać nazwę tej miejscowości.Moi przodkowie z tamtąd pochodzą i nigdy nie mówili, że
  mieszkają w Trzciannej.

 9. Antonina napisał:

  dzień dobry , usilnie szukamy kontaktu do własciciela .
  bardzo prosze o pomoc .

  Pan z agencji nieruchomości ….brak komunikacji arogancja- niestety.

  49 17624814188
  interesuje mnie zakup .

 10. Katarzyna napisał:

  Witam.
  Interesuje mnie przedwojenna historia dworu bo prawdopodobnie dotyczy moich przodków. Może ktoś może mi pomóc w spisaniu historii wspomnień….

 11. Marta napisał:

  Bardzo prosze o kontakt w sprawie Dworku w Trzcianie ,także moze dotyczyć to moich przodków

Skomentuj